Какво ни отличава

Обучение в дигитални науки и изкуства

Множество проучвания сочат, че в живота и ежедневието на децата  все повече присъстват компютърните технологии. Освен това в днешно време пазарът  на труда е особено разгърнат към съвременните професии в IT сектора и дигиталните науки и изкуства.

 “Артис” предлага една алтернатива за оползотворяване на този интерес по продуктивен и помагащ за израстването и усъвършенстването на учениците начин, чрез прилагането на авторска програма по дигитални науки и изкуства, съобразена с водещите тенденции в света. Също така чрез ранното, систематизирано и разширено обучение в дигитални науки и изкуства, училището осигурява задълбочено и качествено обучение в профила Информационни технологии – дигитални науки и изкуства, солидна подготовка и основа за развитие на практическите умения на своите ученици, важни за професионалното развитие на по-късен етап от тяхната реализация в творческите професии на 21 век.

Широката палитра на учебната програма предлага мултидисциплинарна подготовка, касаеща сферите на най-съвременните професионални направления и подпомага избора на учениците, като изгражда мост между средното и висше образование. 

Програмата стартира като част от учебния процес през учебната 2018-2019 година за всички класове от прогимназия и гимназия, а през 2021г. училището е вписано в регистъра на иновативните училища с проекта „Ранно въвеждане  на обучение в дигитални науки и изкуства по авторска програма в прогимназиален етап“. 

Описание на

програмата

Снимка 1

Обучението е разпределено в четири модула на година. По два модула на срок в различни категории на дигиталните науки. От 5 до 8 клас включително, модулите са в две основни теми, разпределени, редувайки се последователно в двата срока. В класовете 9 – 12 темите са четири различни. Броят и съдържанието на темите е съобразен с възрастовата специфика на учениците и способността за оптимално усвояване на нови знания и умения. Обучението започва с основите на 3Д и 2Д дизайна, които обуславят базата за надграждане на последващи тясноспециализирани модули по професионални направления от реалните професии на бъдещето – графичен и уеб дизайн, дигитален маркетинг, дигитална фотография и постпродукция, видеозаснемане, монтаж и специални ефекти, архитектурно чертане, 3D дизайн в архитектурата и рендеринг, гейм дизайн от концептуално ниво през триизмерно скулптиране, environment design и development. Нашите ученици завършват 11 и 12 клас, съответно с преддипломен и дипломен проект с портфолио, съставено от подбрани проекти през годините в областта на традиционното и дигиталното изкуство.

Основните цели за децата, които изучават програмата по дигитални науки, включват:

  1. Развиване на основните умения за  2Д и 3Д дизайн – това ще осигури базата, необходима за надграждане на по-сложни дигитални модули и преминаването от адаптирани към професионални версии на софтуерите, както и обогатяване с още повече програмни продукти.
  2. Усвояване на специализирани умения – програмата предлага модули, които развиват технически и креативни умения в области като графичен и уеб дизайн, дигитален маркетинг, дигитална фотография и постпродукция, видеозаснемане, монтаж и специални ефекти, архитектурно чертане, 3D дизайн в архитектурата, гейм дизайн, скулптиране и рендеринг.
  3. Развиване на аналитични и проблемно-решаващи умения – чрез ученето на технологични инструменти и работата в реални проекти, децата ще научат да анализират информация, да решават проблеми и да постигат резултати.
  4. Развиване на творчески и комуникационни умения – учениците ще имат възможност да изразят своята креативност както индивидуално, така и работейки в екипи, за да постигнат общи цели. Ще се наблегне на техните презентационни умения чрез представяне на техните проекти пред съученици и общността на училището.
  5. Подготовка за кариера в дигиталните творчески индустрии – програмата има за цел да подготви учениците за бъдещи професии в областта на дигиталните творчески индустрии, като ги запознае с най-новите технологии и техники в тази област.
  6. Подготовка за висше образование – завършването на програмата ще подготви учениците за висше образование в областта на дигиталните науки и изкуства, като ще им предостави необходимите знания и умения, както и портфолио от проекти, с които да кандидатстват.

Среда

и технологии

За целта училището разполага със специално оборудван компютърен кабинет, който е снабден с високотехнологична техника, изцяло съобразена със спецификата на работата на професионално ниво, със софтуерите за графичен дизайн, триизмерно моделиране, рендеринг и дигитално рисуване. Работните станции, със самите компютри и периферия са с мощност и показатели, отговарящи на всички стандарти за съвременна работа в областта. Капацитетът на кабинета осигурява на всяко дете работна станция и допълнителни хардуерни устройства за работа (таблет и стилус).

Пространството в училище е оформено така, че да предлага разнообразни локации за изложбени площи на проектите, създадени в часовете по дигитални науки и изкуства, демонстрирайки постиженията на учениците и насърчавайки ги да се развиват още повече.

Снимка 2

Описание на модулите

в прогимназиален етап

гимназиален-етап

5.клас:

1. Основи на 3D моделирането

Усвояват се базови умения за работа в триизмерна среда посредством обучение на програмата SketchUp – съвременен софтуер навлизащ стремително в работата на архитекти проектанти и дизайнери. Учениците се запознават с основните на 3D дизайна, принципите на формообразуване и преминаване от плоскостни елементи в обемни обекти.

2. Основи на 2D дизайна
В дисциплината “Основи на 2D дизайна”, учениците се запознават с основите на дигиталния дизайн и усвояват базови умения за създаване на графични обекти. Разбират принципите на изобразителността, прилагането на цветни палитри и композиционни похвати.

6.клас:

1. 3D моделиране

Надграждат се знанията и уменията в 3D моделирането, като постепенно се усложняват обектите на разработване и се достига до многокомпонентни модели и комплексни сцени. Разгръща се познаването и боравенето с програмата SketchUp и нейните специализирани функционалности и инструменти.

2. Основи на графичния дизайн
Тук децата започват да навлизат в сферата на графичния дизайн и неговите компоненти, като изучават различните графични продукти и специфики в рекламния сектор. Изучават разнообразни техники и похвати за визуалната идентичност и комуникация с потребителя/ зрител.

7.клас:

1. 3D моделиране в архитектурата
Моделирането и работата в програмата SketchUp се специализира и насочва в изграждането на обекти на архитектурата – жилищни, обществени сгради, ландшафтни проекти и екстериор. Като същевременно с моделирането се разглеждат принципи в архитектурата и проектирането. Това дава на децата реална представа и визия за професионалната сфера на 3D дизайна като съществен компонент от съвременната архитектурата.

2. Графичен дизайн и реклама
В този модул, учениците имат възможност да надграждат и задълбочават познанията си за графичния дизайн, като влизат до най-малкия детайл. Така че да създадат цялостна визия от множество дигитални продукти и да проследят изграждането и въздействието на един бранд с всичките му компоненти. В този сегмент, графичния дизайн ще бъде изцяло насочен към усвояване на пазарните тънкости и концепции при създаването на графична визия и в дигитална среда. Ще навлязат в същността на рекламата и нейните средства като ще бъдат способни самостоятелно да създават свои рекламни линии и кампании.

описание на модулите

в гимназиален етап

8.клас

1. Уеб дизайн и онлайн маркетинг
Учениците ще навлязат в една от най-актуалните теми за дигиталния свят – уеб дизайна, където ще работят върху реални платформи за изграждането на сайтове и оформянето на техния облик. Ще опознаят елементите и функционалностите на сайта и ще оформят цялостната му визия. Ще се докоснат до най- мощния сегмент на маркетинга, който използва цифровите рекламни канали за комуникация за разпространение на продукти и услуги на максимално широка аудитория. Така ще бъдат способни да се справят успешно с популяризирането на даден продукт или услуга, независимо от нейния характер и специфика.

2. Въведение в архитектурата и идейно проектиране и моделиране
Чрез този модул учениците ще се запознаят с архитектурата като професионална сфера, обуславяща пресечната точка между изкуството и науката. Ще преминат през въведение, което ще обогати общата им култура за архитектурата през вековете и ще им даде взаимовръзката между антропологията, социалния фактор и средата като отправна точка за развитие и резултат от живота на обществото. Ще започнат да създават сгради по свой собствен дизайн, преоткривайки ги да бъдат отговарящи на реалните технически и обществени изисквания.

9.клас

1. Дигитално рисуване
Имайки солидна основа от класическото рисуване и умения за основни похвати и техники през предходните години, идва време учениците да въплътят таланта си в дигитална среда. Ще опознаят стандартен софтуер за дигитално рисуване, който ще им даде основата за овладяване всички съвременни илюстративни програми. Ще получат още по-голяма свобода и гъвкавост на творческия си устрем, което силно ще обогати тяхната креативност.

2. Game design (Concept art and basic 3D sculpting)
С тази дисциплина учениците ще се запознаят с една от най – популярните и мощни творчески индустрии – гейм дизайнът. Ще преминат през почти всички основни етапи за създаването на една игра, включително нейните сюжети, герои, визуални дизайни и оформления. Ще разберат какъв творчески процес стои зад една игра и как се зараждат и реализират идеите от концептуално ниво до завършен продукт. Ще усвоят множество умения в 2D и 3D дизайн за скулптиране като ще добавят още един професионален софтуер в портфолиото си.

3. Дигитална фотография и постпродукция
Чрез този раздел, учениците ще усвоят основни познания за дигиталните апарати и фотография. Ще се запознаят с водещите технически параметри и принципи за овладяване на възможностите на апарата. Ще усвоят техники за фотографиране и ще работят в различни жанрове. Тук ще бъде и мястото за обработка на фотографиите и постпродукция на изображения от всякакво естество. Учениците ще се докоснат до сферата на ретуша, заемащ голяма част от социалните мрежи и рекламата. Ще усвоят принципи за светлосенки, текстуриране и тониране, за да създават въздействащи визуални продукти.

4. Концептуален дизайн
За да се обобщи и приложи наученото от техническите модули за графичния и обемен дизайн, учениците ще имат възможността да се запознаят с така важният за всеки мащабен проект – концептуален дизайн. Това е първоначалната голяма картина или така наречения макро дизайн, чрез който отговаряме на важни въпроси и търсим всички взаимовръзки в едно проектно начинание, независимо от неговия характер. Също така може би най-креативният и съществен етап от разработването на един продукт, който му придава тежест и осмисля всичките му елементи.

10. клас

1. Дигитални илюстрации и анимация
Овладявайки още повече инструменти в съвременна графична програма за рисуване, учениците, ще получат по-голяма свобода за творчество, като ще обогатят техните технически умения ще усъвършенстват владеенето на софтуерите. Ще се разгърне употребата на по-специфични функционалности и ще се влезе в подробности за техниките при дигиталното рисуване за илюстрации на печатни издания и за дизайн на герои и сцени от игри. Тези образи ще се обобщят във векторни формати и ще бъдат анимирани в програма за видеообработка. Така учениците ще могат да придобият компетентности в оживяването на персонажи и вдъхването на живот чрез процеса на дигитално анимиране.

2. Game development
Познанията за гейм дизайна от предишните години ще се задълбочат като ще се навлезе в най-комплексната и взискателна част от процеса на създаване на една игра, а именно game development. Разработката на видеоигри е във възход, заради софтуери като платформата Unity и Unreal Engine и нови системи за онлайн разпространение като Steam и Uplay, както и пазара на мобилни игри за Android и iOS устройства. Учениците ще разгледат и опознаят и този етап и неговите специфики, за да могат да завършат пълноценно своите познания за индустрията.

3. Графична стилизация
Модулът е изключително важен за развитието на рисувателните и аналитични умения на учениците. Целта е да насърчи творческия процес и да помогне на учениците да развият уменията си за визуално изразяване чрез графична стилизация. Курсът ще помогне на учениците да се научат да правят ефективни избори при избора на различни графични елементи, като цветове, форми и текстури. Те ще се научат да комбинират тези елементи, за да постигнат определена визуална естетика, която отговаря на техните цели и носи нужните информация, послание и усещане. Предметът е важен не само за тези, които искат да станат професионални художници, но и за всички, които искат да се изразят визуално в своя живот или професия. Графичната стилизация има много приложения, включително в дизайна на реклами, уеб дизайна, графичния дизайн, анимацията, и т.н.

4. Видеоозаснемане и видеообработка

В този модул, децата ще се докоснат до заснемането на късометражни филми, основни видове видеопродукции и особеностите при тяхната реализация (интервю, репортаж, фоторазказ, образователен видеоклип), като ще имат възможност да опознаят техническите характеристики на необходимата апаратурата, както за видеото, така и за аудиото. Ще се запознаят с основните видео и аудио формати. След това, изучавайки нов специализиран софтуер, ще минат през постпродукцията. Изготвяне на сценарий. Подбор на заснетия материал. Цифров монтаж, етапи на обработка със специални ефекти, редактиране на аудио. Вмъкване на надписи, субтитри, запазени знаци и много други похвати, чрез които ще изготвят един завършен аудио-визуален продукт под формата на трейлър.

учебна среда в клас
digital-tech-3

11. клас

1. Интериорен дизайн

В този модул, учениците се запознават с основни похвати в проектирането и обзавеждането на вътрешни пространства. Учат се на принципите на ергономията и оразмеряване на пространства. Затвърждават и разширяват умения за моделиране в специализирани софтуери и изграждат цялостни идейни интериорни проекти.

2. Дигитално чертане – nanoCAD

Учениците ще имат възможност да се докоснат до CAD софтуер, на чийто принцип е базирана чертожната работа на архитекти в цял цвят. Ще разработват различни по вид чертежи, които ще имам дадат реална представа и визия за оразмеряването и презентирането на проекти.

3. 3Д дизайн – интензивно ниво

В този модул ще се направи обобщаване и затвърждаване на всички необходими функционалности на 3Д софтуера – SketchUp, като ще се търси професионалния подход и осъзнато оползотворяване на възможностите на програмата за изграждане на цялостен 3Д дизайн.

4. Въведение в рендеринга

В тази дисциплината учениците ще разработят първите си постпродукции от 3Д модели или така необходимия и актуален в съвременния 3Д дизайн – рендеринг. Ще усвоят базови умения за реалистично пресъздаване на сцени с актуален и мощен софтуер, набиращ все по-голяма популярност в архитектурния бранш – Twinmotion.

5. Видеоозаснемане и видеообработка

В този модул, децата ще надградят придобитите знания до този момент в 10 клас. Запознаване с начините на заснемане на късометражни филми, основни видове видеопродукции и особеностите при тяхната реализация (интервю, репортаж, фоторазказ, образователен видеоклип), като ще имат възможност да опознаят техническите характеристики на необходимата апаратурата, както за видео, така и за аудио. Ще се запознаят с основните видео и аудио формати. След това, изучавайки нов специализиран софтуер, ще минат през постпродукцията. Изготвяне на сценарий. Подбор на заснетия материал. Цифров монтаж, етапи на обработка със специални ефекти, редактиране на аудио. Вмъкване на надписи, субтитри, запазени знаци и много други похвати, чрез които ще изготвят един завършен аудио-визуален продукт.

12. клас

1. Архитектура

Познанията за архитектурата ще се разширят, навлизайки в детайла на различните ѝ направления и тяхната специфика, обществени и жилищни сгради, ландшафт и сградостроителство. Учениците ще добият осъзнато отношение и разбиране на заобикалящата ги среда, както и умения за разрешаване на реални проблеми касаещи архитектурни казуси. Ще проектират собствени сгради и ще подготвят идейни проекти с чертежи, функционални схеми и обобщено графично представяне на презентационни табла.

2. Дигитално чертане – nanoCAD
Учениците ще имат възможност да надградят уменията си в дигиталното чертане с CAD програма, на чийто принцип е базирана работата на дизайнери и инженери от различни дисциплини в цял свят. Този път ще бъдат разглеждани в детайл похватите за изчертаване на разпределения, фасади, разрези и разработката на екстериорни проекти като 2D планиране.

3. Рендеринг – постпродукция на 3D модели
Тук ще бъдат надградени знанията и уменията на учениците относно постпродукцията на 3D моделите. Ще се вникне в дълбочина в осветлението, материалите и текстурирането, като вече ще се търси професионален реалистичен облик на един убедителен рендеринг, отговарящ на географското местоположение и метеорологичните условия на обекта. Ще бъде наблегнато на мултимедийното представяне на проектите под формата на въздействащи рекламни видеа на финалните сгради.

4. Архитектурно презентиране
В крайния етап на обучението си, децата ще видят интеракцията между всички изучени дисциплини до момента, съчетавайки целия набор от графични програми и умения за моделиране с цел презентиране на състезателно ниво с проектни табла. Това ще даде завършеност на техните познания и умения, като ще ги доближи до работата в реална среда и ще им даде увереност в изразяването както в творческо, така и в техническо отношение.
Изготвил: арх. Мария Десова и инж. Мирослава Стоянова

гимназиален-етап

проекти и

конкурси

По време на цялото обучение са заложени участия в конкурси, състезания, събития, споделяне и презентиране на проектите с цялата общност, въвличане на родителите, екипна работа и обучения на учителите, сътрудничество с външни организации и физически лица.

Към момента са осъществени множество вътреучилищни и външни проекти, състезания и конкурси и ето някои от тях:
1.Аудиовизуален проект „Студио Артис“ – превод, озвучаване/ запис/ звукови ефекти/ дублиране, аудио обработка, монтаж и графичен дизайн на детско анимационно филмче.
2. Илюстриране, предпечатна подготовка, постпродукция и графичен дизайн на книга “Letters for inspiration“.
3. Виртуална изложба “Павилиони на България”- архитектурни 3D модели.
4. Заснемане и монтаж на поздравителни видеа по случай Патронния празник на училището, Коледа и др.
5. Дизайн на училищна униформа
6. Изработка на постери за „Часът на Земята“, Празникът на Будителите и др.
7. Участия в различни състезания, конкурси и инициативи – „Моята любима руска книга“, „Ние ценим водата“, участие в международното събитие „Писма до Космоса“ и др.
8. Трето място в професионален творчески конкурс “Ангажирани артисти в акция”, изпълняван от „Музейко“ с финансовата подкрепа на програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и Програма „Култура” на Столична община. Нашата арт-инсталация беше реализирана през лятото на 2021г.

9. Конкурс “Коледна картичка Европас”

10.  Състезание  “Статистически плакат”, организирано от Националният статистически институт за България. 

11. Конкурс за рисунка на тема „Композирай пречиствателна станция”. Инициативата е по Оперативна програма „Околна среда“ към Министерството на околната среда и водите.

Нови

публикации