Образованието ни е нужно да подобрим нашия и живота на другите, за да оставим общността си и света едно по-добро място, отколкото сме го намерили.
Щастливи сме, че постигаме това в нашата общност – общността на АРТИС. Изключително сме възхитени и признателни за предприемчивия дух и откриването на по-дълбокия смисъл на ЛЮБОВТА – съпричастността към другия, които нашите прекрасни петокласници ни показаха на тазгодишния Ден на Любовта. С много любов и отдаденост техният проект „Базар на изкуствата“ вече няколко дни провокира учениците в училище да даряват неизползвани вече вещи и да закупуват такива, които са им харесали и сами да направят подарък за любим човек, а всички приходи от Базара ще бъдат дарени на семейство в нужда.
Светът е красив, когато правим нещата със сърце. Благодарим за емоцията, деца!
Евдокия е завършила висшето си образовование в Софийския университет „Св.Климент Охридски”. Магистър е по „Начална училищна педагогика“ и „Публична администрация”. Притежава допълнителна квалификация по изобразително изкуство. Има Пета професионално-квалификационна степен от ДИУУ–София и професионална квалификация по Методика на обучението по безопастност на движението от ТУ- София, ИПФ – Сливен. Преминала е успешно редица курсове за повишаване на квалификацията.
Професионалният път на Евдокия винаги е бил свързан с образованието. Да бъде учител е сбъдната детска мечта, отговорност и вдъхновение. И това продължава вече 20 години. Приема като лична мисия да направи учебния свят на детето интересен като следва естествената му жажда за знания. Вярва, че всяко дете е една вселена и носи в себе си заложби, които се разкриват с много обич, доверие и търпение от страна на учителя. В детските очи, учителят е не само авторитет, но и верен приятел по пътя на познанието. Колкото повече опит придобива в училище, толкова по-ясно вижда и проблемите на българското образование. Разбира, че ако днес преподаваме така, както сме преподавали вчера, ограбваме нашите деца за утре.
Търсенето на различни пътища, начини и средства за постигане на качествено обучение, провокира интересът й към сугестопедагогиката. През 2015 година става част от екипа на „Артис“, където се обучава за сугестопедагог. Прилагането на методиката на д-р Лозанов в единство с държавните образователни стандарти е предизвикателство за нея, но и възможност за преодоляване на голяма част от негативните тенденции в традиционния учебно-възпитателен процес – страх, стрес и агресивно поведение у ученика, обществено недоверие и липса на престиж на учителската професия.
Евдокия има опит и в управлението на образованието на общинско и национално ниво, както и в изработването на законодателни промени, свързани с подобряване на функионирането и качеството на образователната система.
Кристина Белниколова
Заместник-директор административна дейност
Кристина е магистър по Икономика към УНСС. Има дългогодишен опит в администрацията и обработката на финансови и оперативни документи. Ползва английски, италиански и руски език.
Интересите ѝ в сферата на образованието я довеждат в Артис, където надгражда своята квалификация и завършва няколко специализирани обучения в областта на „Водене и контрол на училищната документация“, „Трудова медицина“, „Условия и ред за провеждане на периодично обучение и инструктаж на служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в сферата на образованието“ и др.
Припознава мисията и принципите в ЧСУ „Артис“ и работи, за да подпомага издигането престижа на училището.
Линда Александрийска
Учител по английски език
Линда Александрийска завършва специалност Английска филология с педагогически профил в Софийски Университет „Св. Климент Охридски“. Професионалният ѝ път започва с кариера в областта на маркетинга и рекламата, след което се отдава на фотографията, която и до ден днешен носи в сърцето си. Преподавателският ѝ път в училище „Артис“ като учител по английски език започва след среща със сугестопедията през лятото на 2020-та година. Интуитивността на метода, неговата човечност и възможност за творчество отговарят абсолютно на нейните представи за модерен начин на преподаване и тя се впуска в това ново начинание с ентусиазъм и вълнение.
Преподава в начален, прогимназиален и гимназиален етап и се стреми всеки ден да вплита творчески елементи в работата си с децата и да развива у тях критично мислене. Линда вярва, че учим най-добре през забавлението, играта и практиката и затова тези елементи са част от нейните часове по английски език.
Йовко Цанков
Учител по изобразително и приложно изкуство
Йовко Цанков е завършил НГПИ „Свети Лука“ – София и НХА приложен факултет специалност “Промишлени изкуства-промишлени форми”.
Работил е като преподавател в ПГО “Гнягиня Мария Луиза”и ЧСУ “Рьорих”. Съосновател и преподавател в Арт ателие “Алиса” към ЧДГ “Алиса” и в ‘’Yovis art studio’’. От четири години е преподавател по изобразително и приложно изкуство в ЧСУ по ИЧЕ “Артис”. Да твориш под умелото ръководство на Йовко Цанков е лесно и приятно, а резултатите (дори и с най-малките) впечатляващи.
Участия в изложби:
1996 Амстердам, 2005 Нетуно- Италия, 2016 Барселона, 2017 Богота-Колумбия.
Лиляна Йонкова
Учител по български език и литература
Лиляна Йонкова е преподавател по български език и литература в прогимназиален и гимназиален етап с 24-годишен опит.
Завършва магистърската си степен по „Българска филология“ към Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и е автор на литературни статии в Годишника на университета;
Дългогодишен базов преподавател по български език и литература към катедра „Методика” на СУ „Св. Климент Охридски“; оценител на ДЗИ и НВО; член е на Асоциацията на учителите по БЕЛ за България.
Притежава множество сертификати от различни курсове по български език и литература: „България и величието на един народ в творчеството на Иван Вазов; “Развитие на историческия роман в българската литература през 60-те години на 20-ти век“; „Развиване на функционалната грамотност на учениците чрез обучението по български език“.
Автор е на методическа разработка на тема : „Аз не живея, аз горя“ – Яворов по БЕЛ – 11 клас; както и на публикация на тема: „Трите лица на Яворов“ – БАН – институт по литература.
Защитава Втора професионална квалификационна степен по български език и литература: „Диагностициране на връзката между знанията за възприемане на поетическия свят на Яворов от учениците в ХІ клас и знанията за тяхното практическо значение“ – ДИУУ към СУ „Св. Климент Охридски“;
2021 година защитава и Първа професионална квалификационна степен по български език и литература “Иновативни подходи за обективно оценяване, гарантиращи по-високи резултати в обучението по български език и литература в гимназиален етап“ – ДИУУ към СУ „Св. Климент Охридски“;
„Убедена съм, че основната цел на съвременното комуникативно ориентирано обучение по български език и литература е подрастващите да овладеят знания и умения, които ще им позволят успешно да използват опита, придобит в училище, в различните сфери на живота. Ръководейки се от новите по-широки концепции за знанието (за грамотността), езиковото обучение съсредоточава своя фокус върху изграждане у учениците на т. нар. „умения за живот“, чиято значимост за социалното израстване както на отделната личност, така и на обществото е призната на национално и на европейско равнище.
Независимо че се говори за нов вид грамотност – емоционална и духовна интелигентност, чисто човешките ценности – необходимо е да създаде усет в подрастващите към езика ни, към усъвършенстване и овладяване както на устната, така и на писмената реч, за да мога да кажа като Толстой: „Уча хората на знания, на любов към нашия език.
Лиляна Йонкова се присъединява към екипа на училище „Артис“ през 2019 година като учител по български език и литература.
Правда Китанова
Директор
Правда Китанова е завършила „Предучилищна и начална училищна педагогика“ в Софийския университет. Пак там прави и две магистратури: „Мениджмънт на социално-педагогическите дейности“ и „Социално-педагогическа помощ за семейства“. Преминава и два курса на обучение към „Професионален форум за образованието“ – „Управление на различията“ и „Социални умения“.
През 2014г. се присъединява към екипа на ЧСУ „Артис“, където се обучава за сугестопедагог от екип от сътрудници на д-р Лозанов, работили в научно-изследователски институт по Сугестология. В следствие става координатор на дейностите по иновацията в ЧСУ „Артис“ – „Въвеждане на сугестопедията като метод на преподаване в начален етап“ и основен обучител в метода.
През годините планира, организира и провежда с деца няколко курса в „Сугестопедично начално ограмотяване в четене и писане“, както и регулярни семинари за родители на тема „Училищна сугестопедия“. Създава и множество сугестопедични учебни материали – ръководства, табла, читанки, помагала и др.
С цел популяризиране на методиката и даване на гласност на предимствата на хуманното образование, Правда взема участие в множество интервюта в БНР, Classicfm, Дарик радио и др. на теми „Образование“, „Начална педагогика“, „Сугестопедия“ и „Училищна сугестопедия“;
Предвид интересите си в сферата на сугестопедията, хуманните методики и ускореното учене, Правда участва в няколко обучения: „Ускорено ограмотяване“,, „Ненасилствена комуникация“, както и в курсовете на ALIVE Education – „Ускорено учене – методи и стратегии за подобряване дейността”, и „Дизайн на обучителни програми“.
През 2015г. участва и в квалификационен семинар на тема „Интерактивни методи в обучението“, а през 2016г. допълва познанията си за училищната готовност на децата чрез участието в семинар „Училищната готовност и преходът детска градина-училище. Съвременни подходи към оценяването и стимулирането им“.
През 2017г. е наградена с грамота от Българската асоциация на частните училища за активен принос в развитието и усъвършенстването на частното образование.
Получава и грамота от Сдружението на българските начални учители за показани високи професионални умения и иновативни подходи при подготовката на ученици за провежданите от тях състезания.
От 2019 г. е директор на ЧСУ „Артис“, а същата година е наградена с почетното отличие „Неофит Рилски“.
За нея училище „Артис“ е мястото, където се развива и в професионален, и в личностен план, в екип от съмишленици и приятели. Целенасочено работи за изграждането на училището като иновативна и престижна институция, предлагаща високо качество на образование в подкрепяща и творческа среда.
Ивайло Величков
Учител по философия и гражданско образованиe
Ивайло Величков е завършил Софийски Университет през 2015 г. със специалност „Философия“ с педагогически профил. По-късно завършва и магистратура по „Реторика“ в същия университет.
Носител е на награда „Учител – будител на 2019 г.“ от столичното 144 СУ -“ Народни будители“.
Водил е извънкласни дейности по „Дигитални компетенции“
Има интереси в областта на политическите и социалните науки, компютърните технологии и астрономията.
Съавтор в книги и проекти на политическа тематика.
Присъединява се към екипа на ЧСУ „АРТИС“ през 2019 г.
Елена Мечева
Псиголог
Елена Мечева е магистър по клинична и консултативна психология към СУ „Св. Климент Охридски“. Дипломиран психодрама асистент от Институт „Бернхард Ахтерберг“.
От 2007 до 2019 г. е педагогически съветник в столично училище, като междувременно създава и частна практика.
Понастоящем работи в тясно сътрудничество с Българско общество за лаканианска психоанализа, където супервизира работата си и задълбочава знанията и уменията си по посока на психоаналитичния метод. Редовен участник в интервизионни групи, клинични ателиета, семинари за допълнителна квалификация.
Работи с деца и възрастни, а от февруари 2021г. е психолог-консултант към ЧСУ „Артис“, където основната психологическа дейност е насочена към проучване на спецификата на отделните класове, работа по заявка в група и индивидуална подкрепа по случаи.
Мария Десова
Учител по информационни технологии и дигитални науки и изкуства
Мария Десова е дипломиран архитект, завършил магистратурата си във ВСУ „Любен Каравелов“ – София, и последваща втора магистратура „Интелектуална собственост и бизнес в културата“ – УНСС.
Специализирала е в проектирането на ниско жилищно строителство, компактен дизайн и павилионна архитектура. През 2014г. разработва в екип съвместен научен проект на тема: „Тенсегрити структури“ – иновативни конструкции, като има и самостоятелни разработки на тема „Въпроси на социологията в архитектурата“, „Смисълът на архитектурата“.
От детска възраст се занимава задълбочено с изобразително изкуство. Дълги години е част от детска школа „Дъга“ с ръководител художник Георги Ковачки. Участва в множество изложби в страната и чужбина. Носител е на сребърен медал от международен конкурс в Египет, награди от Техеран (Иран) и Ченстохова (Полша). Има реализирани проекти – арт инсталации и произведения в стила mixed-media, изложени в различни архитектурни пространства.
Особен акцент обръща именно на дейности, които развиват пространственото мислене и фината моторика (сръчността) у децата. По този начин те придобиват важни и полезни качества за макетиране и формообразуване, помагащи в процеса на проектиране и създаване на архитектура.
2012-2014 – Участвала в дейността на СУБ (съюз на учениците в България), откъдето придобива опит за работа с деца в различни възрасти и знания и умения при реализирането на социални събития.
2017 – 2018 – Преподавател в детска академия по дисциплини „Архитектура” и „STEM” на деца възрастова група (6 – 14 години)
2017 – 2018 – Организиране и провеждане на конкурси – фондация „Фондацията“ и работа по проекти съвместно с „БТВ Медиа Груп“.
2018 – Създаване на наръчници за преподаване на деца по „Архитектура“и „STEM“.
10.2018 – 2.2019 – Преподавател на студенти по „3D design – основи“ програма за магистри – задочно обучение – ВСУ „Любен Каравелов“
12.2018 – (до момента) – експерт маркетинг и реклама (графичен дизйан)
Занимава се активно с концептуален дизайн – проектирането на сградата от логото и мотото на фирмата инвеститор, до формата на сградата, детайла на оборудването и интериора, създавайки разпознаваща се визия за конкретния обект и бранд.
През 2019 година се присъединява към екипа на ЧСУ „Артис“, където разработва авторска програма за обучение в дигитални науки и изкуства на учениците от прогимназиален и гимназиален етап.
Петя Илиева
Учител по физическо възпитание и спорт
Петя Илиева произхожда от спортно семейство.Тренира седем години спортна гимнастика, осем години лека атлетика в СК,,Левски“, танцува модерен балет .
Завършва висшето си образование в НСА с педагогически профил и треньорски- лека атлетика и кинезитерапия.
Работи пет години, като професионален танцьор и кинезитерапевт
От 2015 година е член на екипа на „Артис“.
Ралица Трифонова
Учител по музика
Ралица Трифонова завършва бакалавърска степен „Пиано“ и магистърска по „Педагогика на обучението по музика“ в НМА „проф. П. Владигеров“; Докторант в специалност „Полифония“ към теоретичен факултет на НМА.
В продължение на три години е корепетитор на хор „Бодра смяна“. От 2015г. , е преподавател по музика и пиано в ЧСУ „Артис“, а от 2017г. сформира и детски хор към училището. Паралелно с тази дейност, пее в хор към църква „Св. Троица“, развива и концертна дейност. Най-голямата и страст обаче е органовото изкуство и интерпретацията на музиката на Йохан Себастиан Бах.
Мая Тодорова
Учител по български език и литература
Мая Тодорова завършва бакалавърска степен по българска филология към Софийския университет „Св.Климент Охридски“, а след това и магистърска програма „Литературознание“. Има 17-годишен опит в преподаването на български език и литература както в прогимназиален, така и гимназиален етап. Дълги години преподава в международна гимназия, като е сертифициран учител по Language A : Bulgarian към ІB Diploma Programme.
Вярва, че познанието дава свобода и самостоятелност на всеки млад човек, затова в работата си се фокусира не само върху отличната подготовка за НВО и ДЗИ, но и в изграждането на грамотни и мислещи хора, подготвени към предизвикателствата на съвременната действителност. Според нея в един глобализиращ се свят е въпрос на достойнство и привилегия да владееш отлично майчиния си език, затова полага усилия в учениците си да изгради усет при писмена и устна употреба на езика.
Мая Тодорова се присъединява към екипа на училище „Артис“ през 2016 година.
Иван Вуков
Учител по математика и физика
Интересът на Иван към природните науки и математиката е траен и не е от вчера. Ученическите му мечти изцяло са свързани с Космоса и изучаване на неговите тайни. Най-добрите му приятели са книгите и особено фантастичните.
Избира и завършва физика и математика във Висшия педагогически институт в Шумен пред чистата математика в СУ. С трепет и вълнение преподава физика в ихтиманската гимназия, която и той е завършил. Учи се отново от своите учители този път на педагогическа практика.Съдбата обаче го праща в друга посока и раздялата с учениците и училището е трудна.
От осем години Иван отново е в училище след четвърт век раздяла. В „Артис” намира благоприятна среда за реализация на вижданията си за модерен, раздвижен и ефективен учебен процес съобразен със специфичните особености на всеки ученик. Действа смело, разчупва формите, излиза извън стандартите, провокира мисленето. Прави опити за използване на елементи от сугестопедията в уроците по математика и физика. Залага в обучението не на просто натрупване на знания от учениците, а усвояване на методи на мислене, събиране, обработка, анализ и разпространение на заобикалящата ни информация, като инвестиция сега, за да решим задачите на живота утре.
В „Артис” разбира, че не е загубил учителска кондиция през дългата раздяла с училище. Напротив счита, че е успял да се съхрани от натрупаните проблеми в образователната система. Решен е да предаде на учениците под подходяща форма опита придобит в другите сфери където е работил като системен администратор, завеждащ организационен отдел, мениджър в банков клон, финансов консултант.
В свободното си време не се разделя със своя велосипед. Залага на движението и спорта. Спортувал е волейбол, футбол и шахмат. Заклет волейболен фен, подпомага развитието на волейболния клуб в родния Ихтиман. Шахмат играе от 3 клас , кандидат-майстор на спорта в девети клас. Създава интерес към шахмата сред учениците в „Артис” и води подготвителна група по шахмат в „Юнити Академи“.
Ивайло Найденов
Учител по история и цивилизация
Ивайло Найденов е завършил специалност „История“ с педагогически профил в СУ „Св. Климент Охридски. През юни 2017 г. защитива дисертационен труд на тема: „Предприемаческата дейност на братя Пулиеви между традицията и модерността (търговски практики и стратегии през епохата на Възраждането”) с научен ръководител: проф. д-р Пламен Митев. Владее английски език (C1). Има познания по немски език (B1).
Преподава история и цивилизация на английски език. Осъществил е няколко специализации в Англия и Холандия в периода 2013-2018 г. (Юли 2013 – Едноседмичен престой във Великобритания по проект „Без граници”; Февруари 2015 г. – двуседмичен престой в Tabor College, Werenfridus, гр. Hoorn, Холандия; Юни 2018 Erasmus + KA1 Course under the title “21St Century Teaching Strategies: Using Digital Tools in Education and Anti-Bullying Prevention Techniques”, Amsterdam, the Netherlands).
Работи като учител по история и цивилизация в прогимназиален и гимназиален етап от есента на 2010 г. Присъединява се към екипа на ЧСУ “Артис” от 2017 г.
Георги Москов
Учител по изобразително изкуство
Завършил Художествена гимназия за изящни изкуства “Цанко Лавренов”, гр. Пловдив и Художествена Академия, София, специалност “Приложна графика”, със специално отличие.
7 самостоятелни изложби – България, Мексико, Берлин. Награди от бианалето в Мексико, Москво и СБХ. Работи живопис и приложна графика. Педагогическа дейност практикува от 17 години, 12 от които в ЧСУ “АРТИС”. Негови ученици са завършили и продължават образованието си в България и чужбина – Милано, Болония, Кардифф, Лондон, Мадрид, Япония и Германия.
Валентина Михайлова
Учител по английски език
Вланетина Михайлова е завършила ЮЗУ “Неофит Рилски“- Благоевград, специалност „Начална училищна педагогика“. Има и преквалификация за „Учител по английски език и литература“. Работи като учител вече 28 години на различни места – общински и частни училища, езикови школи. Знае, че да бъде учител е нейното призвание. За нея да учиш децата, да работиш с душите и умовете им е изключително отговорна и благодатна работа. За сугестопедията като метод на обучение разбира, гледайки реч на професор Лозанов пред студенти, в която той говорел за любовта като неотменна част от общуването и преподаването. Неговото дело и възгледи напълно съвпадат с нейните разбирания. Щастлива е, че „случайно“ попада в училище „Артис“, „защото работя в прекрасен колектив и с чудесни деца“. Това, което най-много я вдъхновява и зарежда е природата и изкуството. Смята, че е един благословен човек, защото живее в най-прекрасното място на света и прави нещата, които я правят щастлива..
Милена Иванова
Начален учител
Милена Иванова e дългогодишен учител по английски език. Повече от 18 години работи с деца от различни възрасти. В желанието си да направи уроците както леки и приятни, така и ефективни, тя търси подходящата за това методика.
С метода на д-р професор Георги Лозанов тя се запознава в сугестопедичните курсове на Галя Спасова (академичен директор на центъра за класическа сугестопедия „Алегро Виваче“).Този метод ѝ дава възможност да обогати начина си на работа, като включва много песни, сценки и класическа музика. Усъвършенства своите умения и задълбочава своите познания при постъпването си на работа в училище „Артис“, където вижда приложението на сугестопедията във всички учебни часове от начален етап на образование. Като класен ръководител на първи клас, Милена прилага метода на проф. Лозанов за учене без стрес. Драматизациите, рисуването, пеенето и слушането на класическа музика са средства, които съпътстват нейните уроци.
Стилян Йотов
Учител по изобразително изкуство
Стилян Йотов се занимава с изкуство от ранна детска възраст. Завършва НУИИ „Илия Петров“ – София, специалност „Графика“ и НХА, специалност „Стенопис“, бакалавър (2013 г.) и магистър (2015г.). Докторант в същата специалност. Работил е като преподавател в различни частни училища и школи. Има множество награди от конкурси и групови изложби, както и четири самостоятелни представяния – галерия „Арт 36“ – София (2017 г.), ХГ „Илия Бешков“ – Плевен (2018 г.), ХГ „Руси Карабиберов“ – Нова Загора (2018 г.), ХГ – Раднево (2018 г.). Работи в областа на живописта, стенописта, графиката и илюстрацията. В екипа на „Артис“ е от септември 2020 г.
Деяна Николова
Учител по английски език
Деяна Николова завършва специалност „Английска филология, методика на чуждоезиковото обучение“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
С любов и ентусиазъм изучава английски още от ранна детска възраст и е израснала в семейство на учители, от което черпи вдъхновение. Живяла е в САЩ и Великобритания, а това спомага за достигането на важната й цел- обогатяване на езиковите умения във всекидневното общуване.
В преподаването поставя акцент върху индивидуалния подход и мисленето „извън кутията“. Вярва в уникалността на всяко едно дете.
Деяна придобива опит като учител в две от най-големите школи за извънкласни дейности в страната, докато пътят й не я довежда до „Артис“. Сугестопедията и свободата да създава уроците си по иновативен и увлекателен начин, са само част от позитивите в нейното Артис- пътешествие.
„Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален.“ -Плутарх.
Анжелина Паунова
Начален учител, сугестопедагог
Анжелина Паунова избира учителската професия още през детските си години. Носейки в себе си вярата, че училището е място, където децата развиват своите умения и безграничен потенциал с радост и лекота.
Завършава средното си образование с профил „Детска и начална педагогика“. По-късно придобива бакалавърска степен „Начална училищна педагогика и чужд език“ във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий“.
Стартира професионалния си път в основно училище през 2005г. Междувременно отглежда двете си деца, за които казва, че са най-добрите ѝ учители. Благодарение на тях възгледите ѝ относно отношението, което възрастните трябва да имат към децата придобиват нови перспективи.
За сугестопедията разбира за първи път през 2012г. Оттогава е неуморен търсач на организации занимаващи се със сугестопедия в начален етап. Посещава курс за скоростно четене по метода сугестопедия. Смята, че човек е компетентен в дадена област само, когато лично го е преживял. През 2019г. придобива Пета професионалноквалификационна степен в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – Департамент за информация и усъвршенстване на учители. През същата година изкарва и сертифициран теоретичен и практически курс по Сугестопедия в Център за обучение Elit – S.
Член на екипа на „Артис“ става през 2020г., където преминава обучение за начален сугестопедагог. Силно мотивирана е от обичта си към децата и възможността за съвместна работа с хора със сходни възглед и интереси.
.
Мария Димитрова
Учител по английски език
Мария Димитрова е бакалавър по “Начална училищна педагогика и английски език” от 2009 година. Тогава започва и професионалният ѝ път като учител по английски език в BRITANICA, където работи близо 5 години с деца и тийнейджъри от 4 – 18 годишна възраст. Освен, че открива неограничените възможности на обучението по английски език чрез театър, придобива ценен опит и като сертифициран изпитващ към Университета Кеймбридж за YLE, KET и PET.
От 2011 до 2013 година, като част от подготовката ѝ в Магистърска програма по “Образователен мениджмънт”, изследва партньорството между организации от формалното и неформалното образование. Убедена, че единственият път да се изследва и промени системата тръгва отвътре, започва работа като учител по английски език в начален етап в столично общинско училище през 2014 г. Радостта от ученето и постигнатите високи резултати от нейните ученици я мотивират да работи за това на децата да им е хубаво да бъдат в училище, да вярват в себе си и да се научат да се грижат за себе си. Паралелно с това създава авторски курс “Актьорско майсторство на английски език”, който провежда като извънкласна дейност.
Трите думи, които най-добре описват работата ѝ са: действие, въздействие, взаимодействие. Вярва, че ученето не е разделено по предмети, а по личности-вселени, които имат както индивидуални, така и общностни потребности, мечти и цели. Създаването на подкрепяща среда за учене чрез преживяване, взаимодействието и връзката между учители и учащи за целите на ефективното обучение са сред мотивите ѝ да се присъедини към екипа на АРТИС през 2020 година. С интерес изследва и прилага Сугестопедичните принципи в работата си.
.
Правда Китанова
Директор
Правда Китанова е завършила „Предучилищна и начална училищна педагогика“ в Софийския университет. Пак там прави и две магистратури: „Мениджмънт на социално-педагогическите дейности“ и „Социално-педагогическа помощ за семейства“. Преминава и два курса на обучение към „Професионален форум за образованието“ – „Управление на различията“ и „Социални умения“.
През 2014г. се присъединява към екипа на ЧСУ „Артис“, където се обучава за сугестопедагог от екип от сътрудници на д-р Лозанов, работили в научно-изследователски институт по Сугестология. В следствие става координатор на дейностите по иновацията в ЧСУ „Артис“ – „Въвеждане на сугестопедията като метод на преподаване в начален етап“ и основен обучител в метода.
През годините планира, организира и провежда с деца няколко курса в „Сугестопедично начално ограмотяване в четене и писане“, както и регулярни семинари за родители на тема „Училищна сугестопедия“. Създава и множество сугестопедични учебни материали – ръководства, табла, читанки, помагала и др.
С цел популяризиране на методиката и даване на гласност на предимствата на хуманното образование, Правда взема участие в множество интервюта в БНР, Classicfm, Дарик радио и др. на теми „Образование“, „Начална педагогика“, „Сугестопедия“ и „Училищна сугестопедия“;
Предвид интересите си в сферата на сугестопедията, хуманните методики и ускореното учене, Правда участва в няколко обучения: „Ускорено ограмотяване“,, „Ненасилствена комуникация“, както и в курсовете на ALIVE Education – „Ускорено учене – методи и стратегии за подобряване дейността”, и „Дизайн на обучителни програми“.
През 2015г. участва и в квалификационен семинар на тема „Интерактивни методи в обучението“, а през 2016г. допълва познанията си за училищната готовност на децата чрез участието в семинар „Училищната готовност и преходът детска градина-училище. Съвременни подходи към оценяването и стимулирането им“.
През 2017г. е наградена с грамота от Българската асоциация на частните училища за активен принос в развитието и усъвършенстването на частното образование.
Получава и грамота от Сдружението на българските начални учители за показани високи професионални умения и иновативни подходи при подготовката на ученици за провежданите от тях състезания.
От 2019 г. е директор на ЧСУ „Артис“, а същата година е наградена с почетното отличие „Неофит Рилски“.
За нея училище „Артис“ е мястото, където се развива и в професионален, и в личностен план, в екип от съмишленици и приятели. Целенасочено работи за изграждането на училището като иновативна и престижна институция, предлагаща високо качество на образование в подкрепяща и творческа среда.
.
Джулиана Димитрова
Учител по италиански език
Джулиана Димитрова е родена в Италия и живяла в Милано 20 години. Прибира се в Българя, за да учи и завършва бакалавърска степен по италианска филология към Софийския университет „Св.Климент Охридски“. Владее италианския език на ниво C2.
Вътрешната ѝ мотивация да бъде учител е причината да се присъедини към екипа на Артис през 2021г. Нейното мото е: „Да знаеш друг език, е като да имаш втора душа“ – Карл Велики
Заниманията ѝ с учениците са насочени към това да събудят любопитсвото и интереса на децата към Италия, да заобичат мелодията на езика, но най-вече би желала нейната работа да допринася за изграждането на грамотни и мислещи хора, „граждани на света“.
Елизабет Иванова
Учител по италиански език
Крум Георгиев е възпитаник на Италианския лицей в София. Дипломиран бакалавър по италианска филология, завършва семестриално магистратура по антропология към към СУ “Св. Климент Охридски” и Università di Roma “La Sapienza”. Изучава история на изкуството и търговска кореспонденция към Università per Stranieri di Perugia.
Последовател на хуманната педагогика, завършва обучение за сугестопедагог към Фондация „Проф. д-р Георги Лозанов и проф. д-р Евелина Гатева“, първи модул на обучение за учители по Слънчевата педагогика на Петър Дънов, първи модул на обучение за инспектори-оценители в образованието към EAQUALS и Българска асоциация за качествени езикови услуги „Оптима“, обучение за дизайн на обучителни програми към ICAL USA и Alive Education ускорено учене и човешки потенциал, първи модул на „Трениране на успешни учители“ към Гордън Груп България, както и обучителен курс за стилове на възпитание според четирите темперамента по Рудолф Щайнер.
Понастоящем работи в няколко училища и детски градини с деца на възраст между 3 и 18 г., където освен италиански, води занимания по разработена от него сугестопедична програма “История на човека и цивилизациите за деца”, в която съчетава знания и умения от сферата на историята, географията, антропологията, философията, историята на изкуството и езикознанието, представени чрез игри, мултимедийно съдържание, драматизации и крафт.
С интерес към социалното предприемачество и кооперативните ценности, участва в създаването на интензивно сугестопедично обучение по дигитални умения за възрастни хора с увреждания.
Занимава се професионално и с обучение на преподаватели, преводаческа работа, копирайтинг, писане на музика.
Елизабет Иванова
Начален учител
Елизабет Иванова е учила социална педагогика в Софийски университет и работи с деца от 2014 г. насам. Две години посвещава на работа с деца в институции, като социален педагог в организация с нестопанска цел. През 2016 г. започва да работи като предучилищен педагог с деца от 5 до 7 г. Междувременно преминава едногодишен курс за практикуване и задълбочено изучаване на ННК и завършва курс за Медиатор. Припознава се и в модела „Учене чрез преживяване“, който започва да интегрира в работата си. През 2019 г. се обучава и практикува ПБУ (проектно базирано учене), Социокрация, както и придобива опит в демократичния модел на обучение. От 2020 г. изучава Психология в Нов български университет.
Елизабет вярва в преживелищните подходи на обучение и ученето чрез игра, които развиват умения за успешен и стабилен живот. Според нея емоционалната интелигентност, менталното здраве, спокойната и сигурна среда са основата за успешно учене. Индивидуалният подход, зачитането на нуждите и изкуството във всичките му форми са пътят за развитие на пълния потенциални и индивидуални заложби на свяко дете.
Към екипа на „Артис“ се присъединява през 2020 година, където се обучава в метода сугестопедия, който допълва палитрата на нейните търсения за по-хуманно и ефективно обучение.
Красимира Паунова
Учител по природни науки
Красимира Паунова завършва специалност “ Биология и химия “ с педагогически профил в Пловдивски университет “Паисий Хилендарски “. През 2006г. следва магистърска програма “Медицинска химия“ в Софийски университет “ Св. Климент Охридски”.
Професионалния ѝ път започва като младши научен сътрудник към БАН в “Органична химия с център фитохимия “ с ръководител Божидар Чорбанов.
От 2015 г. се отдава на професията Учител, което за нея е призвание. Усмивките и трепетите на децата я мотивират всеки ден да работи все едно е за първи път в училище. През 2018 г. защитава V ПКС, а година по-късно и IV ПКС.
Член на “Артис” е от 2021г. Тук тя среща екип от позитивни , сърдечни и уверени хора , готови винаги да помогнат .
Ивайло Цветков
Учител по география
Ивайло Цветков изучава география в СУ „Св. Климент Охридски“ с втора специалност педагогика. Любовта и отношението му към заобикалящият ни свят, природата, планините и екологията пораждат интереса му към географията. В заниманията си с учениците смята, че е важно да предизвика стремеж да бъдат изследователи, да откриват и опознават. Вярва, че научавайки повече за света, в който живеем, успешно бихме намерили своето място в него.
Паулина Петрова
Начален учител
Паулина Петрова е завършила „Икономика“ във ШУ „Константин Преславски“, а по-късно записва „Педагогика“ във Великотърновския университет. Заради страстта си към спорта и дългогодишно занимание с волейбол, завършва и магистратура „Спортна педагогика“. Започва работа по специалността като треньор по волейбол и разбира, че нейното призвание е да работи с деца. Удовлетворението и емоциите, които ѝ дават нейните ученици я вдъхновяват и мечтата ѝ да е постоянно сред децата я отвежда към следващите магистратури – „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Управление на образованието“ във Великотърновския университет.
Започва работа като учител и постоянно се усъвършенства, защото нейната мотивация е да даде възможно най-доброто от себе си на своите вдъхновители – децата. Всеки ден с тях за нея е истинско приключение и предизвикателство, защото има невероятната привилегия и шанс да прекарва дните си с БЪДЕЩЕТО. За нея децата са всичко, защото получава тяхната любов ежедневно, а какво по-голямо богатство, награда и удоволствие може да има от това.
Присъединява се към екипа на „Артис“ през 2021 г., след завършено обучение по сугестопедия, с обучител г-жа Правда Китанова и споделя, че работата ѝ в „Артис“, децата, мястото и отношението я правят истински щастлива, удовлетворяват я и ú носят много положителни емоции и добро настроение.
ЦВЕТА МЪРХОВА
Начален учител
Цвета Мърхова е завършила АМТИИ – Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, специалност „Музикална педагогика“.
По стечение на обстоятелствата започва работа в сектора на администрацията, но раждането на първото й дете я кара да се замисли за начините за провокиране на детското любопитство и спомагане развитието на детето.
Разбира, че има огромно желание за работа с деца. Прехвърля се в детския център на фирмата, в която е офис администратор – Телерик АД и е на работа там в продължение на 3 години. По-късно завършва обучение по Монтесори метод къмАсоциация Монтесори „Ръка за ръка”. Стажува и в Монтесори детска градина „Монтесори Хай“. С метода сугестопедия се запознава по време на обучение по английски език, посещавайки курс в школата „Алегро виваче“ и остава изумена от резултатите.
През 2021 г. преминава успешно организираното от училище „Артис“ обучение в метода и се присъединява към екипа му. За „Артис“ споделя, че е прекрасно място, създадено с любов и грижа за деца, родители и учители и се чувства „у дома“.